Beyond

Beyond

Profesyonel tırmanışçı
Stefano Ghisolfi hakkında bir film

Read more

The early days of climbing featured a bunch of gang-ho individuals who set their sights on higher and tougher peaks. There were no harnesses or grippy, rubber-soled shoes and definitely no grading system, let alone indoor climbing walls with multi-coloured plastic holds.

Tutkularından ve kararlılıklarından bir şey kaybetmeyen dağcılar her zaman becerilerini geliştirmek ve güçlerini artırmak için en yakındaki sarp kayalıklara gözlerini dikerler. Ve böylece kaya tırmanışı insanın içine işler.

Tırmanış kemerleri, ayakkabıları, dinamik halatlar, karabinalar ve şehirde yaşayan tırmanışçıların parmaklarının gücünü korumak ve tırmanış sırasında yaşanan sorunları çözmeye odaklanmak için gittikleri kapalı spor salonları bu işin bir parçasıdır.

“Tırmanış sporu dağlarda başlayıp sarp kayalıklara geçiş yaptı ve şimdi de tekrar dağlara ve kayalıklara dönebilmek için spor salonlarında antrenman yapılıyor. Benim için süreç tam tersi yönde işledi. Ben ilk olarak spor salonunda başladım,” diyor tanınmış tırmanışçı Stefano Ghisolfi.

STEFANO GHISOLFI

2021 yılında zorlu bir iç mekan tırmanış parkuru olan Lead World Cup’ı kazandıktan sonra dünyanın iki 9c tırmanış rotalarından biri olan Bibliographie’ye tırmandı. Günümüzde dünyanın en iyi sportif tırmanışçılarından biri olarak kabul ediliyor ve 9b+ veya daha zor rotalara tırmanmayı başaran 6 dağcıdan oluşan elit bir takımın üyesi. Gerçek kayalara geçiş yapmadan önce tırmanış becerilerini spor salonlarında geliştiren yeni nesil tırmanışçılardan biri.

“Tırmanış insanı bütünüyle saran bir şeydir. İlk defa yaptığımda kendimi bir baloncuğun içindeymiş gibi hissettim. Daha ilk andan itibaren çok büyük bir keyif aldım.”

Tırmanışa başlamasını üzerinden sadece birkaç yıl geçtikten sonra Lead World Cup’a katılıp 58.’lik elde etti.

“Podyuma çıkabilmek için önümde uzun bir yol vardı. 2009 yılında 58. oldum ve 2021 yılında kupayı kazandım. Bu benim kariyer hedefimdi ve sonunda kazandığım için mutluyum.”

Yarışmalardaki başarısına ve ününe rağmen Stefano kendini ‘yarışmalara da katılan bir kaya tırmanışçısı’ olarak tanımlıyor. World Cup seyahatlerinden vakit ayırmayı başararak -tam olarak 24 gün- ilk defa 2020 yılında Alex Megos tarafından tırmanılan ve 9c derecesine sahip Bibliographie’ye de katılmayı başardı.

“Hiç keşif yapmamıştım (Bibliographie hakkında) ama denemek ve nasıl gideceğini görmek istedim. Ancak, kendimi son derece rahat hissettim ve 9c’ye göre biraz daha kolay olduğuna karar verdim. Muhtemelen 9b+ olduğunu düşünüyorum.”

“Hiç keşif yapmamıştım (Bibliographie hakkında) ama denemek ve nasıl gideceğini görmek istedim. Ancak, kendimi son derece rahat hissettim ve 9c’ye göre biraz daha kolay olduğuna karar verdim. Muhtemelen 9b+ olduğunu düşünüyorum.”

Evet, Stefano gerçekten de Bibliographie’nin derecesini 9c’den 9b+’ya düşürdü ve net bir zaferle adını 9c tırmanış onur listesine yazdırdı. Şimdilerde gözünü yalnızca Adam Ondra’nın tırmanmayı başardığı dünyanın (kalan) tek 9c’si olan Norveç’teki Silence’a dikti. Onu bu kadar yükseklere tırmanmaya çeken şey nedir?

“Bir şeyin başlangıçta gözüme imkansız görünüp yavaş yavaş başarılabileceğini hissetmeyi seviyorum. Yol her zaman aynı. Tek yapmam gereken daha güçlü veya adapte olmam, antrenman yapmam ve hedeflerime odaklanmam. Kendimi geliştiriyorum ve gelecekte neyin mümkün olabileceğini görmek için sınırlarımı biraz daha zorluyorum.”

Stefano’nun filmi Beyond’da tırmanışın geçmişine, bugününe ve geleceğine odaklanılıyor. Tırmanışın dağdaki kökenlerine bir bakış atılarak günümüzde kapalı mekan/dış mekan antrenmanlarının/yarışmalarının nasıl karma bir hal aldığı gösteriliyor. Ve elbette tırmanışın geleceğinin nasıl olacağına değiniliyor.

“Bana göre tırmanışın geleceği ortak bir hedefe sahip bir takım sporuna dönüşmesinde yatıyor. Duvarda tek başımayken neler deneyebileceğimi düşünebilirim ama daha zor rotalara tırmanmak için bir proje üzerinde çalışan birden fazla aklın olması daha iyi olacaktır. Böylece, daha zor noktalara daha kısa sürede tırmanabiliriz.Tırmanışın sınırlarını bu yönde zorlamamız gerektiğini düşünüyorum. ’’’’

“Tek başımızayken sınırlarımız bellidir ancak, birlikte çalışabilirsek birbirimizden güç alabiliriz ve daha zor rotalara ve meydan okumalara göğüs gerebiliriz.”

Tırmanışın geleceği nasıl olursa olsun bir şeyden emin olabiliriz: Stefano bunun önemli oyuncularından biri olacaktır.

Climbing

Discover everything you need for your next climb,
from purpose-built gear to inspiring athlete stories.

;

E-posta adresinize gönderilen linki tıkladıktan sonra, üyelik işleminiz tamamlanacaktır.