ÜRETİM

KİMYASAL SORUMLULUK

 

Doğaya duyarlı ürünler tasarlamaya olan bağlılığımız, özellikle müşterilerimizin bizden beklediği yüksek-performanslı giyim ve ekipmanları sunmak söz konusu olduğunda birtakım güçlüklerle karşılaşmamıza neden oluyor.

 

Su, leke ve yağ tutmayan performans özellikleri için kullandığımız bazı kimyasallar, PFC (perflorlanmış kimyasallar) içeriyor. Suya Karşı Dayanıklılık (DWR) kimyasallarının yerine çevresel açıdan daha uygun olan seçenekleri kullanmak için çalışmalar yürütüyoruz.

 

The North Face tüm tedarikçilerine kimyasal güvenlik standartlarını açıkça belirtmek için mevzuata, güvenliğe ve çevreye bağlı nedenlerden ötürü kullanımını kısıtladığı kimyasal maddeleri tanımlayan Kısıtlı Madde Listesi'nden (RSL) yararlanıyor. Tedarikçilerimizin, çevresel açıdan tercih edilir kimyasalları belirlemeleri ve elverişli üretim işlemlerinden ve bluesign (mavi-iz) teknolojilerinin tekstil alanındaki uzmanlığından yararlanarak genel kimyasal kullanımını azaltmaları için kurallara uyum sağlamalarına yardımcı oluyoruz.

Outdoor ekipman ve giyim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hepsi aynı zorluklarla karşılaşıyor. Çözüm üretmek için ortak çalışmanın gücüne olan inancımızla, Outdoor Industry Association (OIA) Chemical Management Working Group (CMWG) üyesi olan sektördeki diğer benzer markalarla birlikte çalışıyoruz. Bu grup kimyasal değerlendirme ve kontrol için ortak yaklaşımlar ve araçlar ortaya koymak adına çalışmalar yürütüyor. OIA Sustainability Working Group'un kurucu üyelerinden biri olarak, tekstil ve ayakkabı ürünlerinin çevresel ve sosyal performansını ölçümlemek için standart bir araç sunan Sustainable Apparel Coalition'ın Higg Index'inin temeli olan Eco Index'e katkıda bulunduk.

BLUESIGN TECHNOLOGIES İLE ORTAKLIĞIMIZ

 

The North Face olarak çalıştığımız fabrikaların su ve enerjiyi daha verimli kullanarak ve kumaş seviyesinde zararlı kimyasalların üzerine yoğunlaşıp yarattıkları etkiyi azaltması için Bluesign Technologies'deki sektör-lideri uzmanlarla ortak çalışıyoruz. Bluesign® sistemi tedarik zinciri etkisini beş kilit alanda azaltmak için kapsamlı ve bağımsız bir yaklaşım sunuyor: kaynak verimliliği; hava emisyonu; çalışan sağlığı ve güvenliği; su emisyonu; ve tüketici güvenliği.

https://st-thenorthface.mncdn.com/Content/img/manu_pic1.jpg

The North Face, tedarik zinciri ortaklarının bu programın gönüllü katılımcıları olmaları için çalışmalar yürüttü. Kapsamlı bir denetlemenin ardından, bluesign® uzmanları katılımcı fabrikalara bir kilogram kumaş başına enerji ve su kullanımlarını nasıl iyileştireceklerine dair bilgi veren detaylı, kişiselleştirilmiş bir değerlendirme sunuyor. Yukarıda görülen beş yıllık program verileri programa katılan fabrikalardaki verimlilikte ciddi bir artış olduğunu gösteriyor.

https://st-thenorthface.mncdn.com/Content/img/manu_pic2.jpg

ÇEVREYE UYUM

 

Ana şirketimiz VF Corporation'ın küresel tedarik zinciri ve uyum yapısı aracılığıyla, yeni tedarikçilerimizin standartlarımıza uygun olduğunu denetliyoruz ve doğrudan tüm tedarikçilerimize yılda en az bir kez denetim ziyaretleri yapıyoruz. Geleneksel fabrika denetimimiz sosyal uyumluluğa ek olarak sağlık, güvenlik ve çevresel unsurları göz önünde bulunduran bileşenleri kapsıyor. İşletmelerin ilgili mevzuata ve yönetmeliğe uygun olmalarını ve hava emisyonu, atık, enerji ve su kullanımını ve diğer önemli çevresel riskleri minimuma indiren prosedürler uygulamalarını bekliyoruz.

Sosyal uyumluluk programımızla ilgili daha fazla bilgi için, Sosyal Sorumluluk.

HAYVAN SAĞLIĞI

 

The North Face ürünlerimizde kullanılmak üzere hayvanlardan elde edilen kaynak metaryallerin etik şartlar altında elde edilmesi yüksek önem taşımaktadır. Örneğin, kazları ve diğer su kuşlarını korumak için Responsible Down Standard’ın öncülüğünü yaptık ve sektör standardı artık günümüzde Textile Exchange tarafından sahiplenilmekte ve yönetilmektedir.

Hayvan sağlığı için yol gösterici ilkelerimizin detayları Hayvanlardan Elde Edilen Materyaller Politikamız kısmında mevcuttur ve politikamız tüm tedarik zinciri ortaklarımız için geçerli olup yün gibi hayvanlardan elde edilen tüm hammaddeleri kapsamaktadır.