Çadır Hayatı

alt

ÇADIR HAYATI İÇİN PÜF NOKTALAR

ATLETLERİMİZİN SOLO EKSPEDİSYONLARINDAN İLHAM AL

Genelde, solo ekpedisyonlarda olan biten her şey orada kalır. Artık değil. Atletlerimizden edindikleri deneyimleri, başa çıkma mekanizmalarını ve oraya yalnız başlarına giderken götürdükleri malzemleri paylaşmalarını istedik.

 

 

SIEBE VANHEE

Kaya Tırmanışçısı

Yalnız başına kamp yaparken kabin ateşinden kaçınmak için vereceğin en önemli tavsiye nedir?
Hayal kurmak! Artık hayal kurmak için zamanınız var; bunu kullanın! Hayalinizi yazın, beyin fırtınası yapın ve içinizdeki yaratıcılığı besleyin. Aklınızdaki huzursuzluğu kullanın, aslında o size yük değil, fikre dönüştürebileceğiniz bir enerji.

Bir keşif gezisindeyken yalnız hissetmemek için hiç beklenmedik bir şey yaptın mı?
Arkadaşlarıma Whatsapp mesajı göndermek yerine mektup yazmaya başladım. Sonunda hiç göndermediğim mektuplarım oldu. Nasıl cevap verdiklerini hayal ettim, bunları yazdım ve onların hayali tepkileriyle cevapladım. Tuhaf, biliyorum. Ama hiç olmazsa harika bir sohbet gerçekleştirdim.

Yalnız kamp kurduğunda yapabilme özgürlüğüne sahip olduğun için yapmayı en çok sevdiğin (ve başka bir şartta yapamayacağın) şey nedir?
Rahat olun, evdeymiş gibi davranın, ilham alın! Tüm bunları gerçekleştirin... ve tabii ki çıplak bir şekilde! Sadece yapabildiğin için yap! Beni yargılamadan önce sadece dene!

 

alt
 

CarolIne CIavaldInI

Kaya Tırmanışçısı

Bir ekspedisyon sırasında yalnız hissetmemek için hiç beklenmedik bir şey yaptın mı?

Eski bir şarkıyı söylemek veya dans partisi vermek için vahşi doğada yalnız başınıza kurduğunuz bir kamptan daha iyisi yoktur. Açıkçası, sadece diğer kampçıları rahatsız etmek istemeyeceğiniz için değil, aynı zamanda Tabiat Ana'da her şeyin aklınızdan uçup gitmesine izin vermek gerçekten iyi hissettirdiği için de tek başınıza olmanız gerekiyor.

alt
 

CONRAD ANKER

Alpinist

Yalnız başına kamp yaparken kabin ateşinden kaçınmak için vereceğin en önemli tavsiye nedir?

Çadırınızın düzenli olması bunu önlemek için birinci aşamadır. Uyku tulumum, kıyafetlerim, ocağımı kuracağım yer. Çadır yaşantısının diğer bir yanı da, dışarıdaki yaşantıdan bir süreliğine soyutlanıyor olmak. Bulunduğumuz lokasyonun sınırsızlığı bizi içine çekiyor ve doğayla, çevreyle bütünleşmemizi sağlıyor. Yerleşip, konforu yakaladığınızda ise mental açıdan rahatlığı elde ediyorsunuz.

Bir keşif gezisindeyken yalnız hissetmemek için hiç beklenmedik bir şey yaptın mı?

Yalnızlığın en uç noktasını Antartika tırmanışında yaşadım. Hava koşulları çadırımın dışına çıkmamı engelliyordu. Bu e- kitap döneminden önceydi ve yanımda sadece bir kitabım vardı. Hatırladığım kadarıyla onu iki kez okudum. Diğer saçma şey ise şarkı söyleyebiliyor olmaktı. Eğer arkadaşlarımlayken şarkı söyleseydim, kendi akıl sağlıklarını korumak için aramıza "sosyal mesafe" koyarlardı. Yalnız olduğumda ise içimden geldiği gibi söyledim.

Yalnız kamp kurduğunda yapabilme özgürlüğüne sahip olduğun için yapmayı en çok sevdiğin (ve başka bir şartta yapamayacağın) şey nedir?  

Başkaları ile çadır hayatı kişisel sınırlar ve uzlaşma ile ilgilidir. Biri çorbadan hoşlanırken, diğeri aynı şeyden rahatsız olabilir, yalnız olduğumda, beni eğlendiren şey düşüncelerim. Mutluluk getiren anılarımı tekrar ziyaret edebiliyorum. Beni gülümseten şeyleri, mesela ağaçtan ağaca sıçrayan bir sincabı, tekrar tekrar gözümde canlandırırım. Bulunduğunuz durumu her zaman değiştiremeyebileceğinizi, ancak bu duruma olan bakış açınızı her zaman değiştirebileceğinizi aklınızın bir köşesinde tutmak iyidir. Mutlu düşün, mutlu ol.

 

alt
;

E-posta adresinize gönderilen linki tıkladıktan sonra, üyelik işleminiz tamamlanacaktır.