İklim Değişikliği

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ

 

"Yüksek irtifa tırmanışcısı olarak, daha sıcak bir iklimin etkilerini kendi deneyimlerimle gördüm."

 

Conrad Anker, Alpinist ve The North Face Global Atleti

 

"Buzul tırmanışı olarak bilinen rotalar eriyip gitti. Buzullar geri çekilerek arkalarında geniş enkazlar bıraktı ve permafrost tabakasının bir arada tuttuğu zirveler erimeye başladı. Himalayalar da gelecek yıllarda ısınan iklimden etkilenecek. 5000 buzul eridikçe, dağlardan akan nehirler artık uzun ömürlü değil, bu mevsimsel olacak ve suyunu Himalaya'dan alan dünya nüfusunun beşte birinin su kaynağını tehlikeye sokacak.

 

The North Face karbon ayak izini azaltmak için çalışıyor. Fabrikalarımızdaki güneş panellerinden tekstil atölyelerimizdeki enerji tasarrufu sağlayan uygulamalara kadar, sürekli farklı şekillerde çevre üzerindeki etkimizi azaltmanın yollarını arıyoruz. Bu sadece ‘doğru olanı yapmaktan’ daha fazlası – bu markamızın mirası.”

 

Conrad Anker, Alpinist ve The North Face Global Atleti

 

The North Face, atletlerinin bilinmeyenin heyecanını ve keyfini yaşayabilmesi için sınırlarını zorlamalarını sağlayacak ekipmanlar üretiyor. İklim bilimcilerinin %97'sinin iklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğu ve gezegenimiz üzerinde negatif bir etki yarattığı konusunda hemfikir olduğunu biliyoruz. Temellerimiz outdoor sevgimiz üzerine kurulu ve sevdiğimiz yerleri korumak mirasımızda var. İklim değişikliğinin üzerine yoğunlaşmak yalnızca gezegen için değil, içinde bulunduğumuz iş dünyası için de önceliklidir. Atletlerimiz gezegenin en uzak köşelerine seyahat ediyor ve iklim değişikliğinin etkisini bizzat görüyorlar. Buzullar geri çekiliyor ve permafrost tabakası eriyor. Kış kayak sezonu ciddi şekilde değişiyor ve fırtına, yangın ve sel gibi hayatta belki bir kez görülebilecek olaylar giderek daha sık gerçekleşiyor.

 

İKLİM SAVUNUCULUĞU

 

"İŞİMİZİN BAŞARISININ ÖNCELİKLE SAĞLIKLI BİR GEZEGENE BAĞLI OLDUĞUNA İNANIYORUZ."

 

-STEVE MURRAY, THE NORTH FACE BAŞKANI

 

Kırk yılı aşkın süredir outdoor perakende sektöründeyiz ve iş ve çevresel önceliklerimizle ilgili uzun vadeli görüşlerimiz var. 2009 yılında, ileri iklim değişikliği politikasını savunmak için Ceres Business For Innovative Climate And Energy Policy (BICEP) koalisyonundaki diğer ileri görüşlü şirketlere katıldık. Aynı zamanda ana şirketimiz VF Corporation aracılığıyla, çabalarımızın daha fazla duyulması ve paydaşlarımızın daha fazla şeffaflık arzusunu desteklemek için Carbon Disclosure Project'e rapor veriyoruz.

2013 yılında federal politika üreticilerini iklim değişikliğiyle mücadele etmeye daha fazla yoğunlaştırmak için İklim Deklarasyonu'nu imzalayan ilk 33 şirketten biriydik. Nisan 2014 itibariyle, 750 şirket Deklarasyonu imzalamış, politika üreticilerine Amerikan iş çevresinin kapsamlı iklim değişikliği tedbirlerine hazır olduğunu göstermiştir.

Aralık 2015'te, serbest kürsü sayfasında "Washington İklim Değişikliği Konusunda Harekete Geçmeli" diye yazdık ve karbon salınımı konusunda harekete geçilmesi için çağrıda bulunduk. Paris İklim Anlaşması'nı destekliyoruz ve Business Backs Low-Carbon USA bildirisinde imzamız var. Bildiri seçilmiş Amerikan liderlerinin aşağıdakileri şiddetle desteklemesini istiyor:

1.Düşük karbon politikalarının devamı

2.Düşük karbon ekonomisine yatırım

3.Amerika'nın Paris Anlaşması'na devamlı katılımı

GERİ DÖNÜŞÜM

 

Doğrudan enerji ayak izimizi azaltmak önceliğimiz olmasına rağmen, henüz elimine edemediğimiz sera gazı emisyonu için 2007 yılından beri karbon azaltımına önem vermekteyiz. Bunlar Amerika'daki tesislerimiz ve çalışanlarımızın işe gidiş-geliş yolculuğu ile Kuzey Amerika'daki tüm çalışma arkadaşlarımızın iş seyahatlerinden kaynaklanan emisyonları da kapsamaktadır. 2010 yılından beri e-ticaret siparişlerini Amerika'daki müşterilerimize göndermekten kaynaklanan emisyonları azaltmaya başardık. Karbon emisyon sürecimizi yöneten, kar amacı gütmeyen Bonneville Environmental Foundation (BEF) ile ortaklığımız sayesinde 2018'den itibaren e-ticaret siparişlerini Avrupa'daki müşterilerimize göndermekten kaynaklanan tüm emisyonları da azaltma sürecini gerçekleştiriyoruz.

2007'den bu yana iş seyahatleri ve çalışanların işe gidiş-geliş yolculuklarından kaynaklanan emisyonların yüzde 100'ünü Conservation Fund’s Go Zero® Programı ile azalttık. Go Zero emisyonları, Amerika'daki ulusal vahşi doğa arazilerine ağaç dikerek ve bu alanlardaki ormanları koruyarak ağaçların karbon emme yeteneğini geliştirerek dengeliyor. 2008'den 2013 yılına kadar emisyon yönetimi için aşağı Mississippi bölgesinde yaklaşık 20,000 ağaç dikerek neredeyse 18,000 metrik ton CO2'yi ortadan kaldırmıştır. Arka bahçemizdeki 10 dönümlük California kızılağaç ormanını koruyarak kesilmek yerine karbon emici özelliklerine devam etmelerini sağladık.

Amerikan Environmental Protection Agency (EPA) 2012 ve 2013 yıllarında Amerika'daki enerji kullanımımızın %100'ünü azaltmamızı Green Power Leadership Awards ile onurlandırdı. Yeşil enerji satın alımının şirketin sürdürülebilirlik stratejisinin dahili ve önemli bir parçası olmasını göz önünde bulunduran EPA aynı zamanda Hot Planet/Cool Athlete programı ile iklim eğitimi çabalarımızı takdir etmiştir. EPA ayrıca kasalarımızda ve mağazalarımızdaki deneme kabinlerinde bulunan işaretlerle yeşil enerji kullanımını teşvik etmemizin de altını çizmiştir.

SERA GAZI EMİSYONLARI

 

2013 yılındaki beş yıllık hedefimiz olan satışla-standartlaştırılmış emisyonları yüzde 25 oranında azaltma yolundaki ilerlememizi denetlemek için Amerikan tesislerimizdeki sera gazı emisyonunu takip etmekteyiz. Kaliforniya'daki yeni merkez ofisimizde bulunan dağıtım merkezimizde ve perakende mağaza iyileştirme projelerimizde yenilenebilir enerjiye yaptığımız büyük yatırımlara rağmen yüzde 21'lik bir azaltma gerçekleştirdik ve beklentimizin altında kaldık. Perakende işletmelerimiz toplam emisyonlarımızın yüzde 67'sinden sorumlu olduğu için hedefimize ulaşabilmek için bu işletmelerde daha fazla azaltma gerçekleştirmemiz gerekiyor. Altyapısı üzerinde fazla kontrol sahibi olmadığımız kiralık mağazalarımızda bunu gerçekleştirmek zor. Mağaza başına emisyon yüzde 5,4 oranında düşerek satılan birim başına daha fazla enerji verimliliği sağlamasına rağmen, bu azaltma beş yıllık hedefimizden aşağıda kalıyor.

Avrupa'da büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ediyoruz. Ana şirketimiz VF Corporation ile birlikte çalışarak EMEA bölgesindeki işletmelerimizi kapsayan Emlak, Perakende İnşa ve Operasyon ekiplerimiz için sürdürülebilirlik kılavuzları geliştirdik. Kılavuzlar Enerji & Çevre Tasarımı Liderliği (LEED) inşaat listesine uyularak geliştirilmiştir ve materyal, enerji ve atık yönetimi gibi farklı alanlara değinmektedir. Perakende mağazalarımızın çoğunda LED ışık, sürdürülebilir ve lokal olarak temin edilmiş materyal, ışık & hareket sensörleri kullanılmaktadır. Şu anda VF'in Avrupa lokasyonlarının %61'i yeşil enerjiyle çalışmaktadır.

Bu yolda ilerlemeye devam ederek sahip olduğumuz işletmeler ve perakende mağaza iyileştirmelerimizde fırsatları kovalamaya devam edeceğiz ancak ana odağımız giderek, en büyük etkimizin görüldüğü üretim etkisini azaltmak yönünde olacak.

HOT PLANET/COOL ATHLETES

 

Hot Planet/Cool Athletes lise ve ortaokul öğrencilerini en güçlü elçilerimiz olan atletlerimiz ile bir araya getirmektedir. Protect Our Winters ortaklığı ile profesyonel atletlerimiz, iklim değişikliğinin yaptıkları sporu nasıl etkilediğini bizzat anlatarak öğrencilerin iklim değişikliğini anlamasını kolaylaştırmaktadır. Güçlü bir etkisi olan multi-media sunumlar ise harekete geçmek için imkanlar yaratmaktadır. 2011 yılından beri Kit Deslauriers ve Jimmy Chin gibi 18 atletimiz Kuzey Amerika'da 35000 lise ve ortaokul öğrencisine ulaşmıştır.