TESİSLER

TESİSLER

 

Kaliforniya dağıtım merkezimizde ilk güneş panelimizi kullanmaya başladığımızdan beri fosil yakıt kullanımını azaltmak için inovatif ve yenilenebilir teknolojilerden yararlanmak adına her fırsatı değerlendiriyoruz. Yeni tesisler kurarken, enerji ve su kullanımımızı azaltmak, inşaat atıklarını aza indirmek, sürdürülebilir materyaller kullanmak ve mümkün olan yerlere yenilenebilir enerji kaynakları eklemek için sürdürülebilir yapı uygulamalarını takip ediyoruz.

 

Avrupa'da EMEA merkez ofisimizi VF ailesinin diğer markalarıyla paylaşıyoruz. Yeni Avrupa merkez ofisimiz sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızı gösteriyor ve farklı yaratıcı yapı çözümlerini sergiliyor. 2013 yılında inşa edilen ofisimiz, LEED Gold sertifikası ile; enerji verimliliği sunan özelliklere sahip sürdürülebilir yapının bir örneği olacak şekilde tasarlandı ve doğal, geri dönüştürülmüş materyaller kullanılarak inşa edildi.

 

AVRUPA MERKEZ OFİSİMİZİN ÖZELLİKLERİ

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ

 

İhtiyacımız olan enerjinin %10'u binamızın çatısında bulunan fotovoltaik paneller tarafından sağlanıyor. Her yıl yaklaşık 135000 kWh üretiliyor ve arabayla 400.000 km yol kat etmeye denk gelen 60 ton CO2 tasarrufu yaratıyor..

 

Enerji ihtiyacımızın geri kalanını hidroelektrik ve fotovolatik tesisler gibi yenilenebilir kaynaklardan alınan enerjiyle karşılıyoruz.

 

VERİMLİ TASARIM

 

Enerji tasarrufu sağlayan kapalı mekanlar güneş ışığı ve suni ışık kullanmaya dikkat edilerek yaratılır. Brise Soleil sistemi binanın içinde göz kamaştırıcı ışık ve aşırı ısınmayı önler. Yazın güneş ışıklarını keserek klimadan tasarruf sağlar ve kışın ışığın binanın içeri girmesine izin vererek ısıtmaya katkıda bulunur.

 

Soğutucu-bazlı soğutma gazı ve kimyasalları -tüm güçlü sera gazlarını- ortadan kaldıran verimli klima sistemi. Isı pompaları kullanmak hava soğutmalı bir sistemden %50 daha verimli olan klima ekipmanı kullanmamızı mümkün kılıyor.

 

İNOVATİF İNŞAAT MATERYALLERİ

 

Yenilenebilir özelliklerinden ötürü, yeni merkez ofisimizde ana materyal olarak ahşap kullanmayı tercih ettik. Kullanılan ahşabın %40 Forest Stewardship Council sertifikalıdır ve geri kalan %60'ı da geri kazanılmış ahşaptandır.

 

Zemin çok yakınımızda bulunan Emilia Romagna bölgesinden gelen dayanıklı seramik fayansla kaplıdır. Yüksek seviyede dayanıklı olmalarının yanı sıra genellikle solvent ve boya kullanımından kaynaklanan bir kimyasal kirletici madde sınıfı olan uçucu organik bileşik (VOC) içerikleri düşüktür.

 

SU KORUMA

 

Toplam kapasitesi 50m3 olan ve içinde toplanan yağmur suyunu özel ihtiyaçlarımız doğrultusunda, toprağı sulamakta kullandığımız özel su depoları şeklinde kullanıyoruz.

Filtrelenen içme suyu belediye ağına bağlı olan özel istasyonlar aracılığıyla binanın içine dağıtılıyor ve böylece plastik şişe kullanımı ve taşınması ortadan kalkıyor. Bu istasyonlar aynı zamanda sıcak içecekler için suyu 90 dereceye kadar ısıtabiliyor, böylece elektrikli su ısıtıcı kullanımı da ortadan kalkmış oluyor.

ATIKLAR

 

Tüm kahve noktalarında ve printer alanlarında kağıt, karton, plastik ve genel atıklar için ayrı çöp kutuları bulunuyor.

Tüm fotokopi makineleri kağıtları önlü arkalı kullanacak ve siyah beyaz çıkış alacak şekilde ayarlandı.

Atıkları azaltmak için çalışmalarımızı geliştirme ve sürdürme görevini üstlenen Yeşil takım çalışma kolumuz var.

https://st-thenorthface.mncdn.com/Content/img/facilities-overview-3.webp